Páková vodovodní baterie - oprava kapání

Napsal Vodovodní baterie (») ve čtvrtek 1. 10. 2009 v kategorii Vodovodní baterie, přečteno: 24665×

Pakova-vodovodni-baterie-1 Ústrojí většiny pákových vodovodních baterií je tvořeno dvěma plastovými nebo keramickými disky uzavřenými v kartuši pákové vodovodní baterie. Pokud otáčíte ovládací pákou baterie, potom se otáčí také disk mechanismu v kartuši. Voda bude naplno téci z ramínka vodovodní baterie ve chvíli, když se otvory v discích kartuše ustaví proti sobě.

V případě že voda kape zpod rukojeti, nebo kape z ramínka pákové vodovodní baterie, vyměňte celou sadu o-krožků a těsnění v baterii za nová identických rozměrů. V případě že tato výměna neodstraní problém s kapáním pákové vodovodní baterie, vyměňte kompletní vložku (kartušovou vložku nelze rozmontovat, aby jste vyměnili pouze disky). V případě že je průtok vody slabý či nestabilní, jsou pravděpodobně zaneseny průtokové otvory kartuše vodním kamenem. V takovém případě stačí otvory na discích vložky očistit.

Co je potřebné pro opravu

Nářadí
Šroubováky, inbusový klíč, jemný kartáček

Čas nutný k opravě
Méně než hodina

Dovednosti
Být schopen/na uzavřít hlavní uzávěr vody, demontovat pákovou vodovodní baterii, pracovat s malými díly

Materiál
Sada těsnění a o-kroužků pákové vodovodní baterie, silikonová vazelina

Předpříprava
Zastavit hlavní uzávěr vody, vložit zátku do umyvadlové výlevky, zakrýt umyvadlo hadříkem, jež zachytí spadlé součástky

Upozornění
Pozorně si zaznamenejte směr, pořadí a rozmístění součástek pákové vodovodní baterie ještě před anebo při demontáži tak, aby jste je mohli montovat správně zpět. O-kroužky a podložky jsou obvykle umístěny v pákové vodovodní baterii na dvou místech. Je možné, že se bude muset úplně rozmontovat páková vodovodní baterie, aby jste se k těmto těsněním dostali.

Následný postup opravy nemusí být totožný s postupem opravy vašeho typu vodovodní baterie.

1 krok
Zastavte hlavní uzávěr vody a otevřete páku baterie, aby mohla vytéci voda z rozvodu vody. Abyste sundali rukojeť pákové vodovodní baterie, bude třeba vyšroubovat jistící šroubek, který se ve většině případů nachází ukryt za značkou teplé a studené vody na rukojeti vodovodní baterie. Po vyšroubování jistícího šroubku sundejte rukojeť a demontujte krytku kartuše.
 

Pakova-vodovodni-baterie-2

2 krok
Demontujte vložku vodovodní baterie a zaneste ji s sebou do specializovaného koupelnového studia, kde vám poradí jakou sadu náhradních těsnění koupit. O-kroužky mohou být snadno vyjmuty z vložky rukou, bez použití jakých-koli nástrojů.
Několik typů pákových vodovodních baterií může mít kartušovou vložku osazenou jedním větším těsněním, místo několika menších samostatných o-kroužků. V takovém případě prostě vyměňte kompletní těsnění.
Pakova-vodovodni-baterie-3 Pakova-vodovodni-baterie-3-1
3 krok
U některých typů se po demontáži dolního disku objeví další gumová těsnění. Demontujte je menším šroubovákem, dávejte však pozor, aby jste šroubovákem nepoškrábali vložku. V případě že je vložka poškrábaná nebo prasklá, vyměňte ji za novou. Pokud je samotná kartuš v pořádku, kupte sadu o-kroužků a těsnění určenou pro vaši pákovou vodovodní baterii.
Některé typy pákových vodovodních baterií jsou osazeny u patice dalšími těsněními. Ty se mohou v průběhu doby opotřebovat a voda z baterie pak proniká u patice. Demontujte šroubovákem opotřebované kruhové těsnění a odstraňte nečistoty z místa kde byly usazeny. Namažte nová těsnění silikonovou vazelinou a usaďte je na místo původních.
V případě že voda kape pod kuchyňskou skříňkou, přitáhněte spoje přívodu vody k vodovodní baterii uvnitř skříňky (vztahuje se na stojánkové vodovodní baterie).
 

Pakova-vodovodni-baterie-4

4 krok
Ještě před usazením nových těsnění a o-kroužků do vložky vodovodní baterie očistěte příslušné plochy od vodního kamene a nečistot. K očištění může být použito obyčejného kartáčku na zuby. Naneste na těsnění a o-kroužky silikonovou vazelinu a nasaďte na místo původních.
 

Pakova-vodovodni-baterie-5

5 krok
Zkompletujte vložku baterie, nasaďte ji na pákovou vodovodní baterii a vše smontujte.
 

Pakova-vodovodni-baterie-6

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
edita z IP 85.70.140.*** | 24.7.2012 14:00
Výborný článek.smile Dala jsem za jedna.
Luboš z IP 92.240.174.*** | 18.11.2013 01:22
Když se ten vodovod ucpe, tak je vhodné ho profouknout, k tomu slouží pístový kompresor www.kompres.cz/


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a jedenáct